Žymiausius Ibisos sieninius driežus naikina invazinė gyvatė

Žymiausius Ibisos sieninius driežus naikina invazinė gyvatė © Pexels 2025-06-10 13:39

Kadaise buvo tūkstančiai endeminių driežų iš Pitiusų, taip vadinosi Ispanijos Ibisos ir Formenteros salos bei jų palydovinės salelės. Rūšis (Podarcis pityusensis), plačiau žinoma kaip Ibisos sieninis driežas, yra unikali ir branginama jos privilegijuotos aplinkos Viduržemio jūroje ikona. Visgi dabar invazinis plėšrūnas, pasatinė gyvatė (Hemorrhois hippocrepis) ėda driežus, ypač Ibisoje, kur gyvatės jau praskriejo beveik 90 proc. teritorijos. Salelės taip pat nėra saugios, nes gyvatės sugebėjo plaukti ir kolonizuoti jas. Mokslininkai skaičiuoja, kad po dvejų metų šios gyvatės bus visoje Ibisos saloje.

Pirmosios iš šių invazinių gyvačių buvo aptiktos 2003 m. augalų darželyje, kur jos inkognito pateko į dekoratyvinių alyvmedžių šaknis arba kamienus. Pavojus buvo neįvertintas, jie paliko darželį ir pradėjo plisti po salą. 2024 metais Ibisoje Balearų valdžios išplatintose spąstuose buvo sugautos 3072 gyvatės. Skaičiai daugėjo nuo 2016 m., kai buvo pradėti dėti spąstai. 2023 metais buvo sugauti 2007, o 2022 metais – 2710.

Gyvatės taip pat pateko į Formenteros salą, jas bandoma suvaldyti spąstais, kurie pernai sugavo 806 gyvates. Ten vyrauja kopėčios gyvatė (Zamenis scalaris), nors buvo pagauta ir kai kurių pasaginių gyvačių. Didžiausias dėmesys skiriamas Ibisos sieniniam driežui, nes jis yra vienintelis endeminis stuburinis gyvūnas saloje ir yra „kultūros ikona“. Visgi yra ir kitų mikrožinduolių, kurie lokaliai išnyko tose vietose, kur yra gyvačių, pavyzdžiui, lauko pelės, vėgėlės ir gekonai. 

Sekite naujienas Facebooke Pažymėk savo vietovę

Komentarai (0)

Norėdami komentuoti turite prisijungti.
Naujausios naujienos