Ispanijos kultūros paveldo pažinimas per festivalius ir renginius

Ispanijos kultūros paveldo pažinimas per festivalius ir renginius © Pexels 2023-01-25 13:56

Ispanija turi turtingą ir sudėtingą kultūrinį paveldą, kurį per amžius formavo daugybė žmonių ir jėgų. Prieš tapdama modernia demokratine valstybe, šalį valdė keltai, romėnai, germanų gentys ir maurai, o kiekvienas iš jų įnešė savo papročius, religiją ir tradicijas į Ispanijos kultūros paveldą. UNESCO kultūros paveldą apibrėžia kaip „tradicijas ar gyvąją raišką, paveldėtą iš mūsų protėvių ir perduotą mūsų palikuonims“. Tai gali būti žodinės tradicijos, šventiniai renginiai, scenos menai ar socialiniai papročiai. Ispanija turi turtingą kultūrinį paveldą ir švenčia jį įvairiais unikaliais būdais. Taigi, pažvelkime į pačius įdomiausius festivalius ir renginius Ispanijoje!

Flamenko

Flamenko – tai aistringas scenos menas, kurį sudaro dainavimas, šokiai ir instrumentinė muzika. Tai dvasinga folkloro ir muzikos tradicijų išraiška, kurios šaknys glūdi Andalūzijoje, bet taip pat plačiai paplitusi Ekstremadūros ir Mursijos regionuose. Šis žanras perduodamas iš kartos į kartą ir tapo tokiu Ispanijos kultūrinio paveldo simboliu, kad pasirodymų vietų, vadinamų tablao, yra ir miestuose už šių regionų ribų. Du didžiausi flamenko festivaliai: Cante de las Minas, vykstantis kiekvieną vasarą Mursijoje, ir Sevilijos flamenko festivalis Bienal de Flamenco, vykstantis lyginiais metais rugsėjo ir spalio mėnesiais.

Kastelas

Katalonijoje jau 200 metų gyvuoja tradicija statyti įspūdingus žmonių „bokštus“. Kastelas arba žmonių pilys yra populiarios daugelyje Katalonijos festivalių, dažnai iškilusios pagrindinėje miesto aikštėje. Dalyvauja įvairaus amžiaus žmonės, o stipriausi vyrai stovi prie pagrindo. Moterys ir vyresni vyrai užlipa į viršų ir atsistoja ant pečių, taip sukurdami daugiau aukštų. Nuostabu, kad maži vaikai užkopia į šešių ar dešimties aukštų ir vainikuoja pilies viršūnę. Nelipantys žiūrovai susirenka palaikyti pagrindą (ir išsklaidyti svorį?), kol groja muzika, o bokštas vis aukštėja. Kastelas – įspūdingas reginys. 

Tamborada

Velykų savaitė yra viena iš labiausiai įsišaknijusių Ispanijoje švenčiamų fiestų. Viena iš Didžiosios savaitės religinio pamaldumo kultūrinių išraiškų yra būgnų grojimo ritualai, vadinami Tamborada. Tamborados metu kelias dienas dieną ir naktį tūkstančiai būgnų groja vienu ritmu. Iš pradžių 20 000 vienu metu mušamų būgnų garsas yra kurtinantis priminantis live sport atmosfera, o paskui tampa užburiantis, nes bendruomenė dalijasi kolektyviniu empatijos ir ryšio jausmu. Moterys ir šeimos atlieka svarbų vaidmenį, o vaikų Tamborados užtikrina, kad ateinančios kartos išsaugotų šį vienijantį ispanų kultūros paveldą.

Las Fallas

Pavasarį Valensijoje vyksta dar vienas Ispanijos kultūros paveldo festivalis. Kovo pradžioje 19 dienų miestas švenčia pavasarį unikaliais meno, satyros ir ugnies deriniais. Fallas pritraukia daugiausiai tarptautinių lankytojų ir yra pagrindinis valensijiečių pavasario ritualas. Iš pradžių medinės lempos žiemą apšviesdavo dailidžių dirbtuves. Pavasarį jie degindavo lempas gatvėse, o pridėjus skudurų ir drabužių, lempos atrodydavo kaip žmonės. Ilgainiui ši praktika virto didžiuliais laikinais meno kūriniais ir satyrinėmis figūromis, vadinamomis ninots. Ninotams sukurti reikia daug laiko, meninių gebėjimų ir pinigų, tačiau jie uždegami festivalio kulminacijos metu. Didinga gėlių auka, naktiniai fejerverkai ir kasdieniai šaunamųjų ginklų sprogimų „koncertai“ papildo garso spektaklį, vedantį prie finalinio laužo.

Sibilės giesmė

Maljorkos saloje viena viduramžių religinė tradicija gyvuoja nuo Katalonijos užkariavimo laikų. Kalėdų išvakarėse per vidurnakčio mišias grigališkoji giesmė pasakoja Apokalipsės pranašystę. Paprastai gieda jaunuolis, apsirengęs apsiaustu ir skrybėle, visą giesmę laikydamas stačią kalaviją. Jam akompanuoja du vargonininkai, o bažnyčios lankytojai dalyvauja gyvajame folklore, užtikrindami, kad apeigos išliktų gyvos ateinančioms kartoms.

admin
Sekite naujienas Facebooke Pažymėk savo vietovę

Komentarai (0)

Norėdami komentuoti turite prisijungti.
Naujausios naujienos